SoltBrain Blog

A magyar nőideál fejlődése

2015. július 27. - SoltBrain

 Érdekes elgondolkodni azon, hogy ahogyan a divat is megváltozik, azzal együtt az adott társadalom férfi- és nőideálja is változásokon esik át. Egészen más csajokra bukott az ősember, a római férfi, meg a XX. századi jómunkásember. A mamutvadászat korában még a jól ismert willendorfi vénuszhoz hasonló, telt nők voltak a népszerűek, a római korban meg nadragulya oldatot csepegtettek a szemükbe a lányok, mert a tág pupilla volt a szexuálisan vonzó. A mai posztban inkább a huszadik századi nőideálokról fogok írni, és azon belül is a régi magyar  topmodellekre fogom helyezni a hangsúlyt. A modern nőideálok története egészen a 50-as évekig nyúlik vissza, az akkori szexszimbólumnak Marylin Monroe-t tekinthetjük, aki kiszőkített hajával és kék szemével megteremtette az új amerikai álomnőt. Hasonlóan a mai sztárokhoz, nemcsak színészi munkájával, hanem meztelen fotóival, gyakori botrányaival hívta fel a magára figyelmet. Mindössze 36 évesen, gyógyszer túladagolásban halt meg.
magyarideal-marilyn2.jpg

Az európai, sokkal konzervatívabb nőideált a magyar szépségkirálynő, Simon Böske képviselte, akit Párizsban Miss Európává is választottak. A korabeli források szerint egyszerű szépség volt, teljesen szabályos arccal. Ahogy az lenni szokott, sikerei után egyhamar a sztárvilágban találta magát, az akkori bulvármagazinok mindent kiderítettek róla; hol érettségizett, hányas cipőt hord, milyen ruhákban jár és így tovább. De nem tetszett neki ez az új élet, ezért később visszavonultan élte mindennapjait.

magyarideal-simonboske2.jpg

 Simon Böskét egy színésznő, Karády Katalin követte a sorban. Első sikeres mozifilmjének, a Halálos Tavasznak köszönhetően a kor ünnepelt dívája lett, ami most is azzal járt, hogy fiatal nők ezrei kezdték el utánozni az öltözködését, egész megjelenését. A sikersorozata a német bevonulást követően véget ért, később kémkedés vádjával letartóztatja a Gestapo. Három hónapig tartják fogva, megkínozzák, de szerencséjére barátai kiszabadítják a fogságból. Tevékenységéhez hozzátartozik, hogy egyszer egy csapat gyereket mentett meg a világháborúban, azzal hogy ékszerekkel és arannyal megvesztegette a nyilasokat. A háború után fokozatosan mellőzötté válik, majd 1951-ben elhagyja Magyarországot, elöször Brazilíába ,majd az Egyesült Államokba emigrál. Bár itt elvállal néhány fellépést, és lemezei is megjelennek, alapvetően visszavonultan élt. 1990-ben, New Yorkban ért véget az élete.

magyarideal-karady2.jpg

 A szocializmus kora nem igazán kedvezett a szépségideáloknak, mivel bele akarták nevelni a ,,mindenki egyenlő elvet” az emberekbe. Sok év szünet után 1985-ben mégis megrendeztek egy szépségversenyt. A versenyre a 16-27 év közötti, 160 cm-nél magasabb lányokat invitáltak. A beküldött fényképek alapján majdnem 700 lány mehetett az előválogatókra, és körülbelül 200-an be is jutottak az elődöntőkbe, ami már a közönség előtt zajlott. De a jelentkezőket kihasználták, mert csak úgy indulhattak a versenyen, ha előtte leszerződtek a Magyar Médiához, és a szerződés alapján más cégeknél nem dolgozhattak. A verseny győztese egy 16 éves diáklány, Molnár Csilla Andrea lett. A vállig érő hajú, sötét szemű fiatal lányt egyik napról a másikra megismerte az ország. Sajnos az ő élete is rosszul végződött; 1986 nyarán véget vetett az életének. Nem tudta feldolgozni mindazt, ami akkoriban vele történt; a reklámvállalat hazugságait, a hirtelen jött rengeteg imádatot és irigységet, és sokak szerint szerelmi bánata is volt. Ezek után pár évig nem rendeztek újabb szépségversenyt hazánkban. 

magyarideal-molnarcsilla2.jpg

 Szépségkirálynő választások 1989-től újra beindultak, azóta sorra rendeznek ilyen versenyeket. Szokták mondani, hogy Magyarországot igazából ekkor érintette meg a „nyugat szele”, ekkor kezdett el megjelenni az amerikai típusú sztárkultusz. Minden évben felbukkantak az új topmodellek, akik közül páran meg is ragadtak a köztudatban; úgy mint Bálint Antónia, Bódi Szilvi, Horváth Éva, Görög Zita. Az ideál terjedéséhez a különböző férfimagazinok is nagyban hozzájárultak; ezalatt az FHM, CKM, Playboy magazinokat kell érteni elsősorban. Ami érdekes, hogy manapság olyan nőket is nagy figyelmet kapnak a sajtóban, akiket régen még nem tudtunk volna elképzelni szexszimbólumként. Gondolok itt a naptárával, Donatellácskájával hódító Kiszel Tündére, és az űrugró/hajós Anettkára, akit egyesek már a Budapest TV-ről is ismerhetnek.

magyarideal-balintantonia2.jpg

 A mai ideálhoz sajnos Kelemen Annát is hozzávehetjük. Sok férfimagazinban is szerepelt, de persze a pornóban is előszeretettel alkalmazták a hölgyet. Ha jobban belegondolok akkor sem tudok rájönni, hogy mihez ért ez a szilikonnal töltött Pulyka, de valamit csak tud, ha már szerepelhet, illetve abból meg is tud élni. Én mondjuk sose tartottam jó nőnek, meg normálisnak sem, szóval nem tudom, hogy mit esznek rajta egyesek, de hát nem vagyunk egyformák... Lehet, hogy a willendorfi vénusz is jobb választás, mint ez a celeb hölgyemény.

kelemenanna1_jpg_ashx.jpg 

A bejegyzés trackback címe:

https://soltbrain.blog.hu/api/trackback/id/tr447586758

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása