Őszintén bevallom, nem számítottam arra, hogy az oroszok megtámadják Kijevet. Azt hittem, bevonulnak Donyeckbe és Luhanszkba, majd magukhoz csatolják a megszerzett területet, mint a Krím-félsziget esetében. Nem úgy történt. Nem látok bele Putyin fejébe, nem vagyok politológus vagy biztonsági szakértő, de a célt egyértelműen látom. Az oroszok fel akarják támasztani a Szovjetuniót. Miért? Mert a birodalmi érdekeik azt kívánják. Legyen szó a cári Orosz Birodalomról, a kommunista Szovjetunióról, vagy a putyinista Orosz Föderációról, ugyanúgy az orosz medve hódítási vágya húzódik meg a háttérben. Ne felejtsük el, hogy a Szovjetunió idején nemzetköziség címszóval erőteljes oroszosítás zajlott. A Balti-államok, Ukrajna és Kazahsztán orosz nemzetiségű lakosságának aránya ezekben az időkben növekedett meg.
Vlagyimir Putyinnak tervei vannak Ukrajnával
Putyin a céljait elérheti békésebb vagy agresszívabb módon is. Az Eurázsiai Gazdasági Unió megszervezésével is megnövelheti a befolyását a posztszovjet térségben vagy háborúba is kezdhet, különösen akkor, ha egy Oroszországgal szomszédos ország NATO tagságáról van szó. Nem tudom, mi lesz az ukrán-orosz háború végkimenetele, de ha a Szovjetunió feltámasztásáról van szó, ez a konfliktus csak része egy nagy kirakós játéknak.
Szerintem az Eurázsiai Gazdasági Unió befolyása növekedni fog. Ugyan a nyugati világ szankciókat rendelt el az Oroszország ellen, de Ázsiával is élénk kapcsolatot ápol a putyinista rezsim. Gondolatban már nevet is adtam az új kelet-európai és belső-ázsiai diktatúrának: Eurázsiai Föderáció. Erővel vagy békés úton, de belekényszerítik a posztszovjet országok jelentős részét az Eurázsiai Gazdasági Unióba, amely átszervezésével, központosításával új államalakulat fog létrejönni. Lehetne Föderáció, mint Oroszország. A központ ezúttal is Moszkva lesz, és nyugatellenes, fél-ázsiai társadalom lesz. Nem jelentem ki, hogy elveszi az Amerikai Egyesült Államok nagyhatalmi státuszát, de jelentős politikai erőként fogja formálni a világ nagyhatalmi játszmáit.